SIKÇA SORULANLAR

Zeytinleriniz gerçekten Gemlik yöresine mi ait ?
Biz Gemlik Naturel Gıda (GNG) olarak tam köy tipi/ev tipi işletmecilik yapan bir aileyiz. Yaklaşık 150 yıldır, zeytin ve zeytinyağı ile uğraşıyoruz. Şu an 5.kuşak aile bireyleri de GOLİVAS markasına hizmet üretmeye devam ediyor.
Gemlik Umurbey ve Adliye meralarında, başkasının değil, kendi zeytinimizi, ailece sülale boyu imece usulü topluyor ve sizlere gururla sunuyoruz.

  
Gemlik Zeytini sofralık sektöründe neden bu kadar önemli bir yer tutuyor ? Diğer zeytinlerden ayırt edici özellikleri neler ?
Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi ile bilimsel yayınlarda Gemlik Zeytini sofralıkta1 Numara olarak değerlendirilir.
Sadece su ve tuz ile olgunlaşabilen ender zeytinlerden biridir. İnce kabuklu olması nedeniyle tamamı yenir, çekirdeğinden çabuk sıyrılır.

  
Doğal fermente zeytin nedir? GOLİVAS Zeytinleri doğal olarak mı soframıza geliyor ?
Zeytin çok değerli bir tarım ürünü. Salamura havuzlarında zeytinin olgunlaşma süreci, toplandıktan sonra yaklaşık 8 ay gibi uzun bir zamanı kapsar. Bu süreçte, zeytin havuzlarının sürekli kontrol edilmesi, tuz oranları ile ph değerlerinin takip edilmesi gereklidir.
Biz aile tipi butik bir işletmeyiz. Endüstriyel olmayan, geleneksel yöntemler ile zeytinlerimizi sizlere sunuyoruz. Sadece KAYA TUZU ve SU ile olgunlaşması sağlanan GOLİVAS Zeytinleri, belirli aralıklar dahilinde ‘kuru baskı’ yöntemiyle tadlandırılır. Bu zaman diliminde zeytinimizin yanak yapması sağlanırken, acılığı da giderilerek, en doğal haliyle sofralarınıza gelir.
  
İşlem görmüş zeytin nedir? 
Bizim kesinlikle uzak durduğumuz yöntemleri içeririr. Atalarımızdan kalan ve onlardan öğrendiğimiz geleneksel yöntemler ile  zeytinimizi işlemekteyiz.
Yukarıda ifade ettiğimiz gibi, zeytinin salamura havuzlarında olgunlaşma süreci yaklaşık 8 ay gibi bir süreci kapsar. Çok değerli olan zeytinden daha çok gelir elde edebilmek amacıyla bu süreç günümüz teknolojisinde çok kısaltılabilir. Kimyasal ilaçlar devreye girer ki, istenirse 24 saatte, tam damak tadınıza uygun zeytinler üretilebilir. Ancak, zeytin dışında neleri tüketmiş olursunuz ? Onu tam olarak bilemeyiz.

  
Gemlik zeytini neden boyanmaz ?
Sofralık zeytinde ‘daha siyah’ görünüm için ne yazık ki bazen bırakın gıda boyalarını, tekstil boyalarının da kullanıldığı bilinmektedir.
Tamamen GÜVEN esasına dayalı bir sektör konumundaki zeytin ve zeytinyağında, sağlığınızı düşünerek, güvendiğiniz markalardan, insanlardan alışveriş yapmalısınız. Bu noktada Gemlik Zeytini önemli bir avantaja sahiptir. Çünkü, bu yörenin zeytinleri dalında siyahlaşmadan, olgunlamadan hasad edilmez.
  
Aynı ambalaj içinde farklı renklerde ve acılıkta daneler olmasının nedeni nedir ? 
Ambalaj ilk açıldığında, farklı renkte zeytinler olabilir. Hava ile temas eder etmez, ürünlerin tamamı kısa bir süre içerisinde siyahlaşır.
Zeytinlerin damak tadı ise hepsinde aynı olmak zorundadır. Zira, farklı bir ürün ile karıştırma yok ise aynı sürede toplanan ve aynı havuzda olgunlaşan zeytinlerin damak tadı da aynıdır. 


En iyi zeytin boyutu/kalibresi ne olmalıdır ?
Bu konuda ne yazık ki farklı ve yanlış inanışlar, hatta kabullenişler, alışkanlıklar var.
Çünkü, zeytinde aslolan kalibre değil ulaştığınız damak tadıdır.
Kaldı ki, çok iri olarak gördüğünüz ve ‘en olgunu bu’ sandığınız zeytinler, dikkat edin Gemlik Zeytini olmayabilir. Çünkü, bu yörenin zeytinleri irilikten ziyade orta boyda ‘çekirdek/et oranı’ olarak dikkat çeker.
  
GOLİVAS ZEYTİN; ambalajında  nasıl saklanmalıdır ?
Çok kolay…
Ambalajın içindeki suyunu lütfen boşaltmayın. Ağzını kapalı tutarak, serin ve ışıktan uzak bir noktada tutun.
YAĞLI SELE ve/veya TUZSUZ ZEYTİN almış iseniz, ambalaj içinde zaten herhangi bir tuzlu su yok. Yine serin bir yerde, ağzı kapalı ve mümkünse ışıktan uzak tutacağız.
  
Herkes bu zeytinyağını konuşuyor. Nedir bu SOĞUK SIKIM SIZMA ZEYTİNYAĞI ?
Öncelikle ‘sağlık’ demek, yüzlerce rahatsızlıktan korunmak demek, yan etkisi olmayan en doğal tedavi aracı/ilaç demek.
Uzun uzun teorik bilgiler ile kafanızı sıkmadan en yalın şekliyle SOĞUK SIKIM SIZMA ZEYTİNYAĞI :

Zeytinden daha verimli zeytinyağı elde etmenin önemli bir yolu SICAK SU kullanarak ayrıştırmaktır. Bazı yörelerde, yağhaneler aşırı talep ile karşılaşır ve 60-70 dereceye kadar sıcak su kullanarak, yüksek devirlerde zeytinyağı elde ederler. Doğal olarak, zeytinyağının içerisindeki yararlı olan bileşimler de yok olur. Yağın aromatik özelliği de azalır… SOĞUK SIKIM SIZMA ZEYTİNYAĞI; adı üzerinde zaten, 24-28 derece arasında soğuk su  kullanımı ile, aroması ve yağın içindeki yararlı bileşenleri kaybolmadan üretilmektedir.